Good Morning, Vietnam!

Relacja z wyjazdu biznesowego do Wietnamu.

<3-14 kwietnia 2018>

Good Morning, Vietnam!

Poznaj Biznes w Wietnamie!

Na początku kwietnia odbyła się „mini misja gospodarcza” do Wietnamu. Celem wyjazdu było zapoznanie się z lokalnym rynkiem oraz możliwościami jakie daje.
Grupie 20 przedsiębiorców z całej Polski, z różnych branż towarzyszył Wietnamczyk Pan Anh Tuan Vu, który wychował się w Polsce. Był naszym doradcą w strefie niuansów biznesowych i kulturowych.

Czego nauczyliśmy się podczas tego wyjazdu?

1.Wyobrażenia przed wyjazdem a rzeczywistość na miejscu.

Wietnamu nie można zaliczyć do „krajów trzeciego świata”.  Jest szybko wzrastającą gospodarką azjatycką, jak kiedyś Chiny.
Zagraniczne inwestycje w produkcję sprawiają, że kraj staje się alternatywą do Chin. Wietnam przejmuje sektory: odzieżowe, kosmetyczne czy powoli wysoko-technologiczne.
Nowe technologie oraz dostęp surowców z Chin sprawia, że produkcja przenosi się do wietnamskich fabryk. Pracowitość Wietnamczyków jest widoczna na każdym kroku.
Kraj rozwija się w przyśpieszonym tempie, chcąc dogonić „azjatyckie tygrysy”.

2.Mentalność.

Aby zbudować dochodowy biznes, należy rozumieć mentalność lokalnych, poznać kulturę prowadzenia lokalnych biznesów. Działać według lokalnych zasad.
Brak tego może doprowadzić do strat finansowych, przykładem może być UBER, który nie dostosował się do panujących warunków i wycofał się z Wietnamu.
Sprzedał swoje udziały azjatyckiej konkurencji - Firmie GRAB, oferującej te same usługi. Osoby, które działają już na rynkach azjatyckich wiedza, jak ważne jest zapoznanie z lokalnym rynkiem. Tego nie da się zrozumieć nie będąc nigdy wcześniej w Azji.

3.Kontakty.

Azja to kontakty i zaufanie. Wietnamczycy opierają swój biznes na relacjach oraz poznaniu drugiej strony. Nie ma znaczenia, co oferujesz, ale kim jesteś i kogo znasz.
Dlatego podczas wyjazdu skupiliśmy się na spotkaniach z lokalnymi przedsiębiorcami. Odwiedziliśmy fabryki oraz zakłady, które przyjmują zlecenia od Europejskich i Amerykańskich firm. Zakłady działają, wykorzystując m.in. metodę Kaiznes w procesie produkcji. Zobaczyliśmy także jak wyglądają nowe inwestycje budowlane w największym kurorcie turystycznym Wietnamu, którym jest Nha Trang. 

Wśród polskich przedsiębiorców pojawiło się całkowicie nowe spojrzenia na wietnamski rynek oraz możliwości jakie oferuje.
Poznawanie zagranicznych rynków otwiera oczy na nowe możliwości oraz pokazuje inną perspektywę na biznes w Polsce.

Trzymamy kciuki za nowo powstałe polsko-wietnamskie biznesy.

 

Rady dla przedsiębiorców od Jacka Mieleckiego, który mieszka i pracuje w Wietnamie.

„Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek biznesu Polscy przedsiębiorcy potrzebują spędzić sporo czasu w Wietnamie, żeby zrozumieć, jaka działalność ich interesuje i czy jest sens, żeby się taką a nie inną działalnością zająć. Często to co Europejczykom wydaje się proste, staje się bardzo skomplikowane w Wietnamie. Ponadto wietnamska kultura oraz rozumienie tej kultury odgrywa bardzo mocną rolę w powodzeniu naszego biznesu.
Polacy powinni zwrócić uwagę na to, że czas płynie tutaj inaczej i często wydaje się, że wszystko tutaj odbywa się w zwolnionym trybie. Do tego dochodzi jeszcze bardzo wysoki poziom korupcji, która często szokuje osoby, które dopiero co rozpoczęły działalność w Wietnamie.
Przyjaciel bądź zaufany partner biznesowy jest ostatnią ważną rzeczą, która jest warunkiem sine qua non sukcesu przedsięwzięcia w Wietnamie.”

 

Opinie uczestników wyjazdu:

Tomasz W., przedsiębiorca z Płocka. "Uważam że jest duże pole do popisu dla importerów i eksporterów. W Wietnamie są braki w produktach premium, a klasa wyższa jest dobrze rozwinięta.  Po odpowiednim sprawdzeniu rynku, jak sądzę, znalazły by się także produkty które warto z Wietnamu importować."

Kamil S., przedsiębiorca z Garwolina. "Wyjazd w przedsiębiorczym towarzystwie pokazuje nowe perspektywy biznesowe. Jak dla mnie Wietnam jest to rynek wielu możliwości i widzę tam ogromną szansę na biznes, szczególnie w kwestii produktów spożywczych i branży odzieżowej."

 

Dziękujemy!